Pages - Menu

.

...

.

.

.
.

wtorek, 25 lipca 2017

Klasyczne Samplery #2 Ensoniq Mirage

Aby zrozumieć wpływ Mirage na świat samplingu, trzeba zrozumieć prosty fakt: Ensoniq sprzedał około 30 000 egzemplarzy. To około 8000 jednostek więcej niż Akai sprzedając w tamtych czasach swój kultowy S1000.

Instrument ten miał prawie bezbarwny metal z metalowymi plastikowymi guzikami, pojedynczy suwak i absurdalny dwucyfrowy wyświetlacz LED. Nie było kół mod do modulacji, miał 3,5-calowy dysk twardy, i pięćio-oktawową klawiaturę.

Pod tym skromnym wyglądem miał też niewymierny 8-bitowy silnik próbkowania z częstotliwością próbkowania wynoszącą 30 kHz .W 10 khz, które także było możliwe, mogliśmy nagrać 6,5 sekundy łącznie. Pamięć 128Kb mogła zarządzać parą próbek w dowolnym momencie, z połową pamięci poświęconej każdemu. Dołączono również prosty sekwencer 333-nutowy. Dzwięki mogliśmy kształtować filtrem  analogowym  24dB, LFO i 2 x ADSR.

Dlaczego więc masowa sprzedaż? Jedno słowo: cena. Za 1695 dolarów mogliśmy nabyć Mirage, więc kosztował wielokrotnie mniej niż najbliższy konkurent, który zabierał większość zafascynowanych muzyków. Gdyby Ensoniqowi nie udało się tego, muzyka undergroundowa nigdy by nie była taka sama.

Pojawiły się liczne wersje Mirage. DSK-8 był oryginalnym modelem, wyposażony w czarną stalową obudowę i ważoną klawiaturę Pratt-Reeda. Później modele DSK-8 zostały zaktualizowane z ciemnoszarym spodem i ulepszoną klawiaturą Fatar, ponieważ oryginalny Pratt-Reed nie miał zbyt dobrego wyglądu. 
Te późniejsze modele DSK-8 są identyfikowane przez mniejsze szare + żółte guziki i żółte logo firmy Mirage. 
W 1985 roku wydano wersję DSK-8 DMS-8. Następnie w 1986 roku DSK-1 pojawił się z nowszym lżejszym spodem z tworzywa sztucznego, przeniesionym napędem dysków, nową lżejszą  klawiaturą i dodaniem wyjść stereofonicznych. 
DSK-1 jest łatwo rozpoznawalny przez czerwoną nasadkę na panelu przednim.Była też wypuszczona wersja rack tego samplera którą obecnie można częściej spotkać na rynku wtórnym.
Designed By Blokotek