Pages - Menu

.

...

.

.

.
.

niedziela, 13 sierpnia 2017

Klasyczne Samplery #3 PPG Waveterm


Dzięki niespotykanej dotąd kombinacji cyfrowych wavetable i filtrowania analogowego, model PPG Wave 2 z 1981 roku był syntezatorem snów, a cena byla dośc przystępna. PPG uaktywnił ten model z kontynuacją - Wave 2.2 - wprowadzając opcjonalny komputer Waveterm, z którym użytkownik mógł tworzyć własne wavetables, a także nagrywać i odtwarzać krótkie próbki.

Łącząc się z Wave 2.2 za pośrednictwem  magistrali komunikacyjnej, Waveterm był masywnym, niebieskim pudełkiem ze świecącym zielonym wyświetlaczem CRT, guzikowymi  przyciskami wprowadzania danych oraz parą 8-calowych dyskietek, które służyły do ​​ładowania i przechowywania wavetables, patchy  i próbek  (zwane tutaj "transjentami").

Ograniczony do dzisiejszych standardów Waveterm dopuszcza tylko niewielkie edytowanie grungy 8-bitowych próbek. Najfajniejszą cechą była zdolność do ponownego zsyntetyzowania próbki do użycia w elementach do odwzorowywania. Cena całej tej przyjemności to  3995 funtów dla samej wersji Wave 2.2, bez której Waveterm był bezużyteczny!

Ostatecznie Wave 2.2 dałby szansę na bardziej popularny 12-bitowy model 2.3, a "Term zostałby zmodernizowany, aby ułatwić to osiągnięcie. Niestety, stracił tę ładną funkcję odbudowy po drodze.
I nigdy już taki nie powstał.

Designed By Blokotek